Słońce

Słońce jest zwyczajną gwiazdą. Ma około 5 mld lat. Jego temperatura na powierzchni osiąga 5500°C, ale w środku dochodzi do 14 mln°C. W słonecznym jądrze wodór przemienia się w hel, w procesie tym uwalniana jest ogromna energia. Na powierzchni Słońca można obserwować plamy, rozbłyski i ogromne wyrzuty materii - protuberancje.


Piękne zdjęcie zorzy polarnej. Zorze polarne są nieprzewidywalne i niepowtarzalne - przyjmują różne kształty (łuku, promieni i kutryn świetlnych). Nie wiadomo gdzie i kiedy się pojawią dlatego są trudne w obserwacji.


Najbadziej zewnętrzna część atmosfery Słońca - korona. Widoczna jest podczas całkowitych zaćmień.


Obraz ogromnej protuberancji wyrzucanej przez Słońce na miliony kilometrów. Jest to jedno z wielu zdjęć Słońca w promieniach X zarejestrowane przez satelitę Yohkoh.


Obraz Słońca w promieniach X zarejestrowany przez satelitę Yohkoh. Wyraźnie widać poświatę spowodowaną ogromną jasnością fotosfery.


Rentgenowski obraz Słońca. Promieniowanie X pokazuje najgorętsze części słonecznej atmosfery, gdzie temperatura osiąga milion stopni Celsjusza.


Ziemia otoczona jest magnetycznym kokonem, który odchyla większość naładowanych elektrycznie cząstek wysyłanych ze Słońca.


Przekrój przez Słońce. Helowe jądro ma średnicę około 1/4 słonecznego promienia. Zawiera większość masy Słońca. Energia wytworzona w jądrze powoli wypływa przez grubą warstwę wodoru i ogrzewa całą materię, w tym widoczną fotosferę.


Na tym zdjęciu widać ogromne plamy słoneczne. Średnia temperatura w plamie wynosi 4500°C. Plamy wydają się ciemne, bo widać je na tle gorętszej fotosfery. Plamy zawsze grupują się wokół równika słonecznego, po obu stronach, a nie widać ich na samym równiku.


Ogromna protuberancja wyrzucona na miliony kilometrów w przestrzeń kosmiczną. Większość materii opadnie potem na Słońce, ale częć popędzi w przestrzeń międzyplanetarną naszego Układu Słonecznego.


Naładowane elektrycznie cząstki ze Słońca wywołują zjawisko zorzy polarnej w górnych warstwach ziemskiej atmosfery. Najpiękniejsze zorze można podziwiać w okresie aktywności słonecznej.


Zorza polarna zaobserwowana na nocnym niebie nad Quebec w Kanadzie. Zorze polarne zwykle występują na dalekiej północy i południu naszego globu.